Mediju publikācijas par "Nākotnes melnrakstiem I"


Eiropā vienojušies. Latvijā joprojām diskutē

Latvijas Avīze, Ilze Rūtenberga-Bērziņa
, 23/08/2011

Eiropas Parlamenta deputāti, vēsturnieki un Latvijas politisko partiju jaunieši vakar pulcējās ES mājā diskusijā "Kādēļ Eiropas Parlaments piemin nacisma un staļinisma upuru piemiņas dienu 23. augustā?". Ivars Godmanis vakar diskusijā uzsvēra, ka cīņa par vēsturisko patiesību Latvijā turpinās, kā piemēru minot Jura Paidera un Jāņa Urbanoviča grāmatu "Nākotnes melnraksti. Latvija 1934. -1941.". "Šī ir rokasgrāmata tiem, kam nepieciešams attaisnojums 1940. gada Latvijas okupācijai. Uzskatu, ka profesionāliem vēsturniekiem būtu jādod sava atbilde šādam grāmatnīcās nopērkamam brīnumam, kas apgalvo, ka Latvija pati sevi sagatavojusi okupācijai un sadarbojusies ar potenciālajiem okupantiem," sacīja I. Godmanis.

_____________

30 sudraba grašu šķinda un Latvijas valsts

Latvijas Avīze, Vilnis Zariņš, 16/08/2011

"Latvijas Avīze" un citi izdevumi jau rakstīja par Jāņa Urbanoviča, Igora Jurgena un Jura Paidera Latvijas valstij nedraudzīgo sacerējumu "Nākotnes melnraksti". Vilnis Zariņš pievērsis uzmanību autoru izmantotajiem paņēmieniem - demagoģijai, pārspīlējumiem un būtisku faktu noklusēšanai. 

______________

Kāpēc latvieši savulaik ar atvieglojumu sagaidīja padomju okupāciju 1940. gadā?

Diena, Reporters Sans Frontières (Imants Liepiņš), 14/08/2011

Valtera un Rapas grāmatnīcā pārdotāko grāmatu topā šonedēļ pirmajā vietā dižojas Dr. Jura Paidera, Dr. Igora Jurgena un Jāņa Urbanoviča veidotais dokumentu apkopojums «Nākotnes melnraksti», kurā tiek izsekots Latvijas neatkarības pakāpeniskajai zaudēšanai, sākot ar 1934. gada 15. maiju un beidzot ar vācu armijas ienākšanu un Latvijas iekļaušanu Lielvācijas Ostlandē. Likumsakarīgi - ikviens, kas grib iesaistīties diskusijās par šiem notikumiem, tiek sabiedrībā uzreiz noriets no visām pusēm (pretrunā valsts un vēsturnieku oficiālajai nostājai, ka 1939. - 1945. gadu nedrīkst aizmirst, par šo posmu jārunā!), un tā arī «Nākotnes melnraksti» dabūjuši savu žults šalti. Tad kā mums šo grāmatu vērtēt?

________________ 

Saeimas vēlēšanas 1940. gadā nebija demokrātiskas

Latvijas Avīze, Rihards Treijs, 28/07/2011

Jāņa Urbanoviča, Igora Jurgena un Jura Paidera 447 lappušu grāmatas "Nākotnes melnraksti" priekšpēdējā nodaļa vēstī par notikumiem Latvijā no 1940. gada jūnija līdz 1941. gada jūnijam, tas ir, par laiku, kad Maskavas emisārs A. Višinskis (viņa vārds gan izdevumā nav nevienā rindiņā minēts) sastādīja tā dēvēto tautas valdību. Kuru tikai formāli apstiprināja pēdējais Valsts prezidents K. Ulmanis, un notika tā sauktās tautas Saeimas vēlēšanas. Par šiem abiem nozīmīgajiem notikumiem izdevumā stāstīts gaužām skopi, par vēlēšanām pēc būtības nekas. Acīmredzot autoriem nebija izdevīgi to darīt, tāpēc viņi šajā jautājumā izvēlējušies noklusēšanas taktiku. Tā kā mums ir atkal priekšā balsošana, šķiet, nebūs lieki mazliet pavērt aizkaru uz notikušo akciju pirms 71 gada.

_________________

Par maz ar sašutumu

Latvijas Avīze, Voldemārs Krustiņš, 19/07/2011

Pagājušās nedēļas beigās vairākreiz tiku telefoniski kritizēts par to, ka ne "Latvijas Avīze", ne es neesam aprakstījuši un novērtējuši kādā Rīgas grāmatu namā sarīkoto triju kungu - "Saskaņas" partijas vadoņa J. Urbanoviča, augstu stāvoša Maskavas darbinieka I. Jurgena un J. Paidera no "Neatkarīgās Rīta Avīzes" - sarakstītā "Nākotnes melnraksta" priekšā stādīšanu.

_________________

Okupācijas dogma

Diena, Sandris Točs, 16/07/2011

Medaļai ir divas puses. Piecdesmit gadu mēs redzējām vienu pusi, divdesmit gadu otru. Šajā grāmatā var redzēt medaļas divas puses. Tā grauj kā vienas, tā otras puses radītu un koptu mitoloģiju. Patiesību dažkārt ir ļoti nepatīkami atzīt. Tieši tāpēc grāmata ir vērtīga versija - modernajam latvietim un krievam Latvijā.

_________________

Paiders: 1940.gada jūnijā Ulmanim bija izvēle starp sliktu un ļoti sliktu

Vesti Segodņa, Abiks Elkins, 15/07/2011

__________________

Ieguvumi no melnā piāra

Čas, Aleksandrs Vasiļjevs, 14/07/2011

___________________

 Foto: Grāmatas "Nākotnes melnraksti. Latvija 1934.-1941." prezentācija

LETA, 13/07/2011

___________________

Foto: Rīgā notika grāmatas „Nākotnes melnraksti. Latvija 1934.-1941." prezentācija

Telegraf, Pjotrs Telegrafovs, 14/07/2011

___________________

Intervija ar Jāni Urbanoviču

Čas, 14/07/2011

___________________

Президент - двигатель рекламы

Čas, Ina Oškaja, 14/07/2011

___________________

Paidera "maigā" Padomija 

Latvijas Avīze, Franks Gordons, 13/07/2011 

Latvijas Žurnālistu savienības priekšsēdis un laikraksta "NRA" slejinieks Juris Paiders, kā zināms, kopā ar Kremlim pietuvināto politologu Igoru Jurgensu un "Saskaņas centra" līderi, "Baltijas foruma" prezidentu Jāni Urbanoviču sarakstījis grāmatu "Nākotnes melnraksti", ko ļaudis naski pērk.

_____________________

Пайдерс: к советско-латвийскому договору прилагался секретный протокол

Вести Сегодня, Константин Гайворонский, 10/07/2011

Едва появившись, книга "Черновики будущего" стала хитом сезона. Первый тираж разлетелся в момент, сейчас издатель допечатывает второй. Авторы - президент Балтийского форума Янис Урбанович, председатель Союза журналистов Латвии Юрис Пайдерс и председатель российского Института современного развития Игорь Юргенс представили свое видение событий в Латвии в 1934-41 гг., основной упор сделав на "роковой сороковой".

____________________ 

Okupācija nav politisks grabulis

Neatkarīgā Rīta Avīze, Viktors Avotiņš, 04/07/2011

Tagad daudzi brēc par grāmatu Nākotnes melnraksti. Latvija 1934.-1941.: «Neesmu lasījis, bet mēsls!» Vai arī cenšas tai «ierādīt vietu» bez vērtējuma. Tas vien liecina, ka padomju cilvēki tepat vien vēl ir un okupācijas sekas nav pārvarētas. Pašā grāmatā ir kādas manai uztverei nepatīkamas lietas, taču kategorisku okupācijas noraidījumu es tur neatradu. Bet tas, ka tur izcelti Latvijas iekšējie cēloņi, kas veicināja okupācijas režīma bezkaunību, man šķiet veselīgi. Jo man liekas, ka galvenais saistībā ar okupāciju joprojām ir - atbrīvoties no tās sekām sevī. Gan kā nācijai, gan katram sevī tikt vaļā gan no 1940. gada, gan padomju režīma noteiktiem kompleksiem. Šobrīd Latvijā ar okupācijas sekām modē spēlēties kā ar politisku grabuli. Pēc būtības novērstas tās nav. Sabiedrība arvien ir slima ar tām.

________________________

"Черновики будущего" ставят под сомнение факт оккупации

www.ribakovs.lv, Иван Рыбаков

Презентация книги "Черновики будущего, Латвия 1934-1941", по времени почти совпавшая с годовщиной памятной даты, которая в календаре обозначена как День оккупации Латвии, подлила новую порцию масла в огонь вялотекущей дискуссии по вопросу: можно ли называть события 70-летней давности оккупацией? В контексте фактически стартовавшей предвыборной кампании все правовые аргументы в этом непримиримом споре потонули в море эмоций...

______________________ 

Uz vēstures revīziju

Latvijas Avīze, Voldemārs Krustiņš
, 29/06/2011

Tie, kas raksta vēstures grāmatas, un tie, kas no tām arī mācās, būs pārliecinājušies, ka vēsture spēj būt atriebīga, ja ar to apietas bez cieņas un uzmanības.

_______________________ 

Urbanoviča mel(n)rakstu evolūcija

Latvijas Avīze, Ināra Mūrniece, 28/06/2011

Jāņa Urbanoviča, Igora Jurgena un Jura Paidera nesen iznākušās grāmatas "Nākotnes melnraksti" virsuzdevums - noliegt Latvijas padomju okupāciju. Grāmatu plānots Latvijā tirgot zem pašizmaksas un, kā izskanējis, dāvināt Latvijas skolām un bibliotēkām.

______________________

Книга-бомба в свободном доступе

Vesti Segodnja, Abiks Elkins, 22/06/2011

_____________________

«Черновики будущего» - в Интернете

Čas, Irina Osinskaja, 22/06/2011

____________________

Atpakaļ uz impēriju?

Latvijas Avīze, Voldemārs Krustiņš, 22/06/2011

Kā ik gadus jūnijā, tā arī šogad Latvijā un "tuvajās ārzemēs" sarunāts un sarakstīts vairāk nekā parasti par zināmajiem un neaizmirstajiem 40. gadiem jau pagājušā gadsimtā. Sestdien Eiropas Parlamenta deputāts R. Zīle mūsu laikrakstā jau apcerējis J. Urbanoviča, J. Paidera un I. Jurgena (Maskava) apceri "Nākotnes melnraksti: Latvija 1934. - 1940.". Padomju laika pazīstams vēsturnieks E. Žagars krievvalodīgajā avīzē publicējis atbilstoša satura rakstu, turpat izrunājies krievu oficiālais vēstures tulks Renalds Simonjans, kurš turklāt ir Krievijas-Latvijas vēsturnieku komisijas (Medvedeva-Zatlera nodibinājums) loceklis.

_____________________

Intervija ar Juri Paideru un Eduardu Liniņu

LR-4, "Doma laukums", 21/06/2011 ru

Dienasgaismu ieraudzījusi grāmata ar nosaukumu ''Nākotnes melnraksts'', kurā autori - deputāts Jānis Urbanovičs (SC), žurnālistu savienības līderis Juris Paiders un Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedjeva labs draugs un padomnieks Igors Jurgens - noliedz Latvijas okupāciju. Par šo tematu Latvijas Radio 4 savu viedokli pauda Juris Paiders un Eduards Liniņš.

_______________________

Okupācijas fakts un raganu medības

Neatkarīgā Rīta Avīze, Juris Paiders, 21/06/2011

Uzdosim vienkāršam Latvijas jaunietim jautājumu - kurā gadā un kurā datumā Latvijā iesoļoja PSRS armija? 99% no jauniešiem sniegs atbildi - 1940. gada 17. jūnijā. Tikai tā nav taisnība! PSRS karaspēks Latvijā iesoļoja 1939. gada 29. oktobrī...

______________________

Urbanovičš izdod grāmatu par vēsturi, kurā noliedz Latvijas okupāciju

TV-3, "Nekā personīga", 19/06/2011

Dienasgaismu ieraudzījusi grāmata ar nosaukumu ''Nākotnes melnraksts''. Tās autori ir Saeimas deputāts no Saskaņas centra Jānis Urbanovičs, žurnālistu savienības līderis Juris Paiders un Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedjeva labs draugs un padomnieks Igors Jurgens. Grāmatā stāstīts par pirmskara Latviju un Ulmaņa laikiem. Autori ar savu darbu grib pārliecināt, ka Kārlis Ulmanis Latviju pārveidojis pēc Padomju Savienības parauga un tāpēc okupācija mūsu valstī nav notikusi. Pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām Jānis Urbanovičs Rīgā solīja stiprināt latviešu valodu un diplomātiski klusēja par strīdīgajiem vēstures jautājumiem. Bet Krievijā tajā laikā dienas gaismu ieraudzīja grāmata ''Vēstures melnraksts'' par Latvijas un Krievijas vēsturi un abu valstu attiecībām. Tā sarakstīta kopā ar ietekmīgu personu - Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva padomnieku Igoru Jurgenu. Vietējai varai tā patika - Krievijas bibliogrāfi tai piešķīra balvu kā labākajai politoloģijas grāmatai 2010.gadā.

___________________

Urbanoviča atklājums

Diena, Elīna Zalāne, 18/06/2011

Vai bija okupācija? 17. jūnijā, kas kalendārā ir Latvijas Republikas okupācijas diena, vaicā krievu valodā iznākošais laikraksts Čas, savus lasītājus iepazīstinot ar «alternatīvu» redzējumu par 1940. gada 17. jūnija notikumiem. Laikrakstā publicēti fragmenti no grāmatas Nākotnes melnraksti: 1934.-1941., kuras autori ir Saeimas otras lielākās frakcijas Saskaņas centra vadītājs Jānis Urbanovičs, Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva padomnieks Igors Jurgens un NRA žurnālists Juris Paiders.

____________________

Vēsture un politika

Latvijas Avīze, Roberts Zīle, 22/06/2011

Runa ir par nupat iznākušo Jāņa Urbanoviča, Jura Paidera un Igora Jurgena grāmatu "Nākotnes melnraksti: Latvija 1934. - 1940.". Autori ir paveikuši lielu darbu, rūpīgi apkopojot daudzus dokumentus, kas saistīti ar Latvijas ārpolitikas un iekšpolitikas norisēm 1939. un 1940. gadā, īpašu uzsvaru liekot uz Ulmaņa režīma un daudzu Latvijas politiskās elites pārstāvju centieniem noslēpt no sabiedrības patiesos draudus un attēlot PSRS kā Latvijai draudzīgu valsti.

____________________

А была ли оккупация?

Čas, Ina Oškaja, 17/06/2011

___________________

Народ - ты прав или не прав?

Čas, Vladimirs Orehovskis, 06/06/2011

____________________

Intervija ar Juri Paideru un Aleksandru Vasiļjevu

LR-4, "Diena pēc dienas", 01/06/2011 ru