Krievija - Ukraina - ES
ATTIECĪBU PROBLEMĀTIKA


Notikumi Ukrainā mainīja vairāk nekā pusgadsimtu ierasto starptautisko attiecību ainu Eiropā. Gan pie mums, gan Eiropas valstīs, gan mūsu kaimiņos Krievijā, gan pāri okeānam karsti apspriež dramatiskos notikumus, kas šobrīd jau ir paņēmuši tūkstošus dzīvību, bet aptuveni miljons cilvēku ir kļuvuši par bēgļiem paši savā dzimtajā zemē. Jo tālāk, jo vairāk cilvēkus sākt uztraukt jautājums: vai tiešām ir atgriezušās piemirstās, skarbās Aukstā kara reālijas. Un pat vairāk - vai tiešām Trešais Pasaules karš kļūs iespējams?

Katru dienu no Ukrainas abām „barikāžu" pusēm pienāk vairāki desmiti trauksmainu ziņojumu, kas ir emocionāli pārpildīti ar sāpēm, asinīm un asarām. Izskatās, ka abas puses vēl nav sasniegušas galējo robežu savstarpējo attiecību skaidrošanā un turpina celt ciešanu un naida sienu. Saprāta balsīm pagaidām ir ārkārtīgi grūti viņiem piekļūt. Un es baidos, ka paies vēl ilgs laiks, un tiks izlietas vēl daudz asiņu, pirms konfliktējošās puses kaut uz mirkli apstāsies, pārtrauks priecāties par zaudētajām dzīvībām, pastāvīgi uzplēst jaunas rētas un aizdomāsies par pasauli. Par slikto, par ļoti slikto pasauli, bet kura jebkurā gadījumā būs labāka bez kara.

Droši vien ir pienācis laiks arī mums, kuri atrodas simtus un tūkstošus kilometru no asinsizliešanas, gribot, negribot atzīt faktu, ka arī mēs arvien vairāk tiekam ievilkti iekarsušajā konfliktā un sākam zaudēt, ja pagaidām ne dzīvības, tad mums nekad nepazītu cilvēku cieņu un labestīgo pieķeršanos. Arī starp mums jau sāk notikt cīņa. Ir laiks mums kā tuviem kaimiņiem saukt konfliktējošās puses pie veselā saprāta, pie neizbēgamā un grūtā kompromisa, pie apziņas, ka katra konfrontācijas diena nesīs jaunus cilvēku upurus.

Šis karš, vai kā nu to kurš sauc, ir jāaptur!

„Baltijas forums" apzinās savas pieticīgās iespējas ietekmēt izveidojušos bīstamo situāciju pašā Eiropas centrā, taču, ņemot vērā apstākļus, kurā atrodas Latvija un pārējā Eiropa, mums ir jāpielieto visi iespējamie un neiespējamie līdzekļi, lai tuvinātu pretējās puses. Tāpēc mūsu starptautiskā biedrība 2015.gadā plāno organizēt vairākus pasākumus veltītus Ukrainas-Krievijas attiecību problemātikai. Plānojot nākamā gada notikumus, mēs jau tagad uzsākam publikāciju sēriju par šo tematiku, kurās atainosim Ukrainas, Krievijas un citu valstu ekspertu skatījumu uz pastāvošo situāciju Eiropā.

Провальный саммит: Как Евросоюз потерял Россию из-за Украины 

"Der Spiegel", Германия (InoSMI) / 29/11/2014

Год назад переговоры по поводу соглашения об ассоциации Украины с Европейским Союзом зашли в тупик. В результате возникла напряженность в отношениях с Россией и началась война в Донбассе. Это был исторический провал, и свой вклад в него внесла федеральный канцлер Германии Ангела Меркель.

_____________________________________________________________________

Сломанная ось цивилизации. Неудачные попытки союза России и Украины

Сергей Цыпляев / Vedomosti.ru / 19.11.2014

Исторический шанс России создать мощное цивилизационное объединение на востоке Европы связан, как показывает даже беглый взгляд на карту мира, с ее союзом с Украиной. Две попытки сделать это после распада СССР оказались неудачными. Будет ли третья?

_____________________________________________________________________

The Feudalization of Ukraine?

December 18, 2014, Carnegie Moscow

Last month, when Ukrainians celebrated the first anniversary of the start of the EuroMaidan Revolution, there were no European Union flags waving on Kyiv's central square. The scene was reminiscent of when students first took to the streets on November 21, 2013 to protest former President Viktor Yanukovych's corrupt regime. Indeed, the ongoing crisis has again brought to the fore many of the impulses that ignited the first round of protests on Kyiv's Independence Square. Since the annexation of Crimea, Ukrainians have again become more concerned with the domestic character of their country, and less concerned with its orientation toward Russia or the West.



Майдан. РеконструкцияЧто на самом деле произошло с нами за те три месяца,которые потрясли мир

Дмитрий Коротков, Игорь Гужва / СВОП

21 ноября 2013 года. Вечер. В Киеве моросит дождь. Страна обсуждает решение правительства приостановить переговоры об ассоциации с ЕС. В фейсбуке появляется запись известного журналиста Мустафы Найема с призывом к протесту: «Встречаемся в 22:30 под монументом Независимости. Одевайтесь тепло, берите зонтики, чай, кофе, хорошее настроение и друзей». 

_____________________________________________________________________

Настоящая война на Украине идет за украинское самосознание 

Николай Петро / "The National Interest", США (InoSMI)/ 05/12/2014

«Следовательно, в своей основе это конфликт из-за того, быть Украине монокультурной или мультикультурной нацией, и мир там не воцарится до тех пор, пока украинская политика не будет приведена в соответствие с культурными реалиями страны»